behafarin
13 آذر 1401 - 09:59

آیا باید تولد "ماده یوزهای توران" را جشن بگیریم؟!

همان قدر که تولد ۲ توله "یوزپلنگ ماده" در توران خبری مسرت‌بخش محسوب می‌شود، جدا شدن آن‌ها از طبیعت نیز نگران‌کننده است! چرا که با توجه به جدا شدن از مادر، سرمای هوا و ... بقای این توله یوزپلنگ‌ها را با چالش‌ رو‌به‌رو کرده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، روز گذشته خبر تولد غیرمنتظره 2 توله یوزپلنگ ایرانی در فصل پاییز، مسرت‌بخش بود اما نکته‌ای که اهمیت بیشتری از تولد 2 توله یوز داشت، انتقال آن‌ها به پاسگاه محیط‌بانی توران و جدا شدن از طبیعت بود.

ماده یوزپلنگ‌ها که بین 16 تا 20 روز سن دارند، توسط یک چوپان کشف شده و سازمان محیط زیست نیز که چاره دیگری نداشته، توله یوزها را به منظور حفاظت بیشتر به پاسگاه محیط‌بانی منتقل کرده است.

با وجود اینکه پایش‌ها در منطقه برای پیدا کردن مادر یوزپلنگ‌ها ادامه دارد اما هنوز اثری از یوز مادر یافت نشده است. جدایی توله یوزپلنگ‌ها از مادر در این سن احتمالاً به معنای این است که یوزها شانسی برای پذیرش توسط مادر ندارند و ناچاراً باید در شرایط اسارت زندگی کرده و حال و روز "پیروز" را تجربه کنند!

البته ماده بودن توله یوزپلنگ‌ها بسیار امیدوارکننده است چرا که در صورت بقا می‌توان از آن‌ها برای افزایش نسل یوزپلنگ ایرانی در شرایط نیمه‌اسارت استفاده کرد؛ هر چند همین زندگی در شرایط نیمه اسارت نیز در هاله‌ای از ابهام است چرا که با توجه به جدا شدن از مادر، سرمای هوا و ... بقای این توله یوزپلنگ‌ها را با چالش‌ رو‌به‌رو کرده است.

خوشبختانه درحال حاضر براساس اعلام مدیرکل محیط زیست استان سمنان حال توله‌ یوزپلنگ‌ها خوب و پایدار گزارش شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896234